Ruchome wydmy

Jedyne w naszym kraju skupisko ruchomych, nadmorskich wydm, które tworzą niesamowite krajobrazy, przypominające pustynię. Najwyższa jest wydma Łęcka o wysokości 42 m n.p.m. Czasem, Słowińskie wydmy nazywa się też Białymi Górami.

Wydmy powstają poprzez przemieszczanie się piasku (deflacja) lub osadzanie piasku (akumulacja). Przemieszczanie wydm nie jest jednakowe.

W zachodniej i wschodniej części Mierzei Łebskiej wydmy są mniej ruchliwe do ok. 3 metrów na rok. W środkowej części na odcinku długości około 5 km i szerokości 1 km, wydmy przesuwają się średnio o 2 do 10 metrów rocznie. Wiatr przesuwa wydmy w kierunku wschodnim i południowo-wschodnim, w wyniku czego jezioro Łebsko stopniowo zmniejsza swoją powierzchnię.

Jak dostać się do wydm? Z parkingu ulokowanego przed samym wejściem do Słowińskiego Parku Narodowego, przez który prowadzi droga, do wydm jest ok. 7,5 km. Na miejsce dotrzeć można: pieszo, rowerem (własnym lub wypożyczonym), statkiem płynącym przez Jezioro Łebsko lub melexem.

Dodaj opinię

Bez wątpienia jedna z największych atrakcji w całym letnisku - jedyne w Polsce tak duże “ruchome piaski”. Oczywiście w łagodnym, niegroźnym dla zdrowia i życia wydaniu. Wydmy na Mierzei Łebskiej (na zachód od miejscowości) przemieszczają się w tempie ok. 2-10 metrów na rok. Najwięcej w środkowej części pasma. Wydmy systematycznie “zasypują” pobliskie jezioro.

Ruchome wydmy adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Ruchome wydmy, zobacz gdzie w Łebie zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Ruchome wydmy.
  • Ulica
    Słowiński Park Narodowy
    Ruchome wydmy mieści się przy ulicy Słowiński Park Narodowy w Łebie
  • 84-360 Łeba
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Ruchome wydmy opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij