Plaże

Plaża to podstawowy powód, dla którego praktycznie wszystkie nadmorskie miejscowości mają ogromny potencjał turystyczny. Kąpiele morskie, słoneczne… oczywiście współcześnie na plażach nie brakuje dodatkowych możliwości i Łeba nie jest tutaj żadnym wyjątkiem. Plażowe kluby, zjeżdżalnie, trampoliny, boiska do siatkówki czy beach soccera, wypożyczalnie skuterów wodnych - do wyboru, do koloru.

Na plażach Łeby wytyczono 3 główne kąpieliska. Po zachodniej stronie rzeki, ok. 1000 m od falochronu, u wejścia do portu, mieści się plaża B. Pod opieką ratowników WOPR-u znajduje się ok. 200 metrów brzegu. Często spotykają się tutaj miłośnicy kitesurfingu. Dojście na plażę prowadzi przez ulicę Turystyczną - w trakcie spaceru przez przybrzeżny las można dostrzec resztki ceglanej ściany. Są to skromne pozostałości po XIII-wiecznym kościele św. Mikołaja, patrona żeglarzy i rybaków. Świątynię zniszczyły gwałtowne sztormy i powodzie w II połowie XVI stulecia.

Zaraz przy wschodnim falochronie zaczyna się 600-metrowa plaża A, najbardziej reprezentatywna i najmocniej rozbudowana w Łebie. Strefa strzeżona kończy się mniej więcej na wysokości charakterystycznego pałacyku “Neptun”, wybudowanego na przełomie XIX i XX wieku. Pierwotnie był to kurhaus - czyli dom zdrojowy.

Kawałek dalej (ok. 0,5 km) na wschód zaczyna się plaża C o długości 300 m. To obszar przeznaczony przede wszystkim dla uczestników kolonii i obozów dla dzieci.

Będąc na plażach w Łebie warto też wybrać się na dłuższy niż zazwyczaj - nawet kilkunastokilometrowy - spacer wzdłuż morskiego brzegu. Idąc w kierunku zachodnim dojdzie się do słynnych ruchomych wydm. Dalej i na szczytach piaskowych wzgórz położone są dawne niemieckie stanowisko testowania rakiet (działa tu muzeum) oraz cmentarz Słowińców - zabytek z XVIII wieku.

Z kolei wyprawiając się na wschód można dotrzeć do wraku 62-metrowego statku “West Star”. Wybudowana w Helsinborgu jednostka duńskiego armatora zatonęła w październiku 1971 r. Okręt transportował ładunek drewna z Gdańska do Anglii. Morze zniosło wrak bardzo blisko brzegu, mniej więcej na wysokości latarni morskiej Stilo - statek osiadł na głębokości zaledwie 2,5 m. Wprawdzie systematycznie zapada się w piaszczyste dno, jednak dwa maszty powinny jeszcze nadal wyraźnie wystawać ponad wodę.

Dodaj opinię
Plaże adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Plaże, zobacz gdzie w Łebie zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Plaże.
  • 84-360 Łeba
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Plaże opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij