Jezioro Łebsko

Jezioro Łebsko jest największym z kilku jezior przybrzeżnych Wybrzeża Słowińskiego i 3. pod względem powierzchni jeziorem w Polsce. Leży w całości na terenie Słowińskiego Parku Narodowego.

Jezioro Łebsko nie było nigdy zatoką morską, powstało natomiast przez podniesienie się poziomu morza oraz zalanie nadbrzeżnych łąk.

Największą rzeką, zasilającą jezioro jest Łeba. Inne, mniejsze dopływy to: Kanał Żarnowiecki, Gardno - Łebsko i Łupawa - Łebsko. Powierzchnia jeziora wynosi 7 142 ha, długość 16,4 km, szerokość 7,6 km, a głębokość 6,3 metrów.

Co ciekawe, na Łebsku zachodzi zjawisko kryptodepresji, co oznacza iż dno jeziora jest poniżej średniego poziomu morza.

Dodaj opinię

Trzecie największe jezioro w całej Polsce (7142 ha), co daje mu palmę pierwszeństwa w klasyfikacji na Wybrzeżu Słowińskim. W przeciwieństwie do wielu innych przybrzeżnych jezior, Łebsko nigdy nie było zatoką - powstało głównie przez zalanie terenu przez podnoszący się poziom morza. Akwen w całości znajduje się w obszarze Słowińskiego Parku Narodowego.

Jezioro Łebsko adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Jezioro Łebsko, zobacz gdzie w Łebie zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Jezioro Łebsko.
  • Ulica
    Jezioro Łebsko
    Jezioro Łebsko mieści się przy ulicy Jezioro Łebsko w Łebie
  • 84-360 Łeba
  • 714200
  • 16400
  • 76000
  • 6
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Jezioro Łebsko opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij