Festiwal Pomuchla

W dawnym kościele św. Mikołaja, w sposób początkowo na półpogański, czczono srebrnego dorsza, który nazywany był przez Kaszubów - podmuchla.

Figura srebrnego dorsza zawsze zajmowała ważne miejsce w kościele, a czasem nawet srebrnym pomuchlem witano dostojników, rybaków i żeglarzy powracających z trudnych rejsów. Tak też żegnano rybaków odchodzących na ostatni "rejs". Nawet, gdy mieszczanie Łeby zmienili wyznanie stając się do 1945 roku w większości ewangelikami, to symbol dorsza - podmuchla pozostał na sztandarze.

Po ostatniej wojnie, nowi mieszkańcy Łeby przez dłuższy czas nie znali tego zwyczaju, a od od kilku lat ponownie tradycja zagościła do domów, kościoła i serc mieszkańców tego pięknego miasta. Co roku, zawsze w niedzielę bliską odpustowi św Mikołaja 6 grudnia, odbywa się Festiwal Pomuchla.

Dodaj opinię
Festiwal Pomuchla adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Festiwal Pomuchla, zobacz gdzie w Łebie zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Festiwal Pomuchla.
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Festiwal Pomuchla opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij